ورود به سایت   عضویت
ورود به سایت
» » نمونه کمپین های CSR بین المللی

نمونه کمپین های CSR بین المللی

 

مثالهایی از کمپین های مسوولیت اجتماعی سازمانی در شرکتهای بین المللی

1-    شرکت Procter & Gamble و موضوع آموزش بلوغ
شركت پركتر اند گیمبل با قدمتی بیش از  170 سال یکی از بزرگترین تولید كنندگان مواد مصرفی می باشد  که فروش سالانه این شركت در حدود 80 میلیارد دلار است.  از شناخته شده ترین برندهای این شركت می توان به تاید ، كرست ، زست، هد اند شولدر ، ژیلت، اورال بی، دوراسل،  دانهیل، لوازم برقی براون و.... اشاره كرد . در سالهای اخیر شرکت Proctor & Gamble خط مشی خود را از تجارت برای فروش کالا به تلاش برای بهبود کیفیت زندگی تغییر داده است.
 
مساله:
عدم یا کمبود آگاهی نوجوانان و جوانان از مسائل بهداشتی و روانی مربوط به دوران بلوغ می تواند تاثیری مخرب درآینده و بزرگسالی  آنهاداشته باشد.
 
 
بازیگران کلیدی
ذی نفعان یا بازیگرانی که در این پروژه مسئولیت اجتماعی شرکتی در گیر بودند :
  •     انجمن برنامه ریزی خانواده
  •     وزارت آموزش و پرورش
  •     شرکت P&G
  •     مدارس
 
 راه حل:
شرکت P&G برنامه ی " آموزش بلوغ " خود را با همکاری وزارت بهداشت ترکیه در سال 1993 آغاز کرد . هدف این برنامه این بود که نوجوانان و جوانان را آگاه کند تا دوره ی بزرگسالی شاد و سالمی داشته باشند.
با همکاری بخش بهداشت آموزش و پرورش ، P&G توانست طولانی ترین پروژه ی مسئولیت اجتماعی ترکیه را که به مدت 16 سال ادامه پیدا کرده است، آغاز کند. شرکت P&G با همکاری انجمن برنامه ریزی خانواده  و  مدارس ترکیه ،  منابع مالی، منابع آموزشی و اهدا رایگان محصول را فراهم می کرد . همچنین آموزگاران مدارس مورد آموزش قرار گرفتند تا بتوانند یک دوره 1 ساعته را در مورد مسایل بهداشتی مرتبط با بلوغ آموزش دهند.  از موضوعات آموزشی این برنامه می توان بهداشت باروری، بهداشت قاعدگی ، تغییرات شخصیتی هنگام بلوغ، تنظیم جمعیت و جلوگیری از اعتیاد را نام برد. همچنین جزوه های آموزشی بسیاری در میان آنها پخش شد و توسط یک خط تلفنی رایگان به سوالهای دانش اموزان و والدینشان پاسخ داده شد. به عنوان یک شهروند مسئول ، P&G ماموریت بهبود زندگی اشخاص جامعه را برعهده دارد و تمام تلاش خود را در این راه به کار خواهد بست.

2-    مورد کاوی شرکت بیمه MAPFRE و موضوع اعتیاد نوجوانان
شرکت بیمه  Mapfre   یکی از بزرگترین شرکتهای بیمه محسوب می گردد  که در کشورهای اسپانیا ، اروپای غربی ، امریکای لاتین ،امریکا و ترکیه فعال است و بیش از 30 هزار نفر در این شرکت مشغول به کار هستند. این شرکت در تمامی رشته های بیمه اعم از تجاری، درمانی و بازنشستگی فعال  است .
 
مساله:
امروز تعداد معتادان به مواد مخدر جدید همچون کراک و شیشه رو به فزونی است و متاسفانه سن اعتیاد روز به روز در حال کاهش است . اما با این حال هنوز هیچ برنامه ی منسجمی برای پیشگیری از این مساله در کشور ترکیه وجود ندارد. این گونه به نظر می رسد که والدین اطلاعات کافی در مورد مواد و سوء استفاده ی آنها ندارند. در مواردی دیده شده است که والدین ، اعتیاد فرزندان خود را دو سال پس از شروع مصرف متوجه شده اند که متاسفانه این زمان برای نجات مصرف کننده خیلی دیر می باشد و حتی نمی دانند که چگونه باید پیشگیری کنند. از سوی دیگر والدین هنگام مواجهه با فرزند معتاد خود هیچگونه اگاهی نسبت به چگونگی رفتار و چگونگی درمان فرزند خود ندارند. این روند رو به رشد هزینه های درمانی شرکت بیمه Mapfre را به شدت افزایش داده بود و پیش بینی میشد که ریسک بالایی در سالهای آتی متوجه عملکرد شرکت گردد
 
راه حل:
شرکت بیمه Mapfre در ترکیه برای مدیریت ریسک هزینه های خود و در راستای مسئولیت اجتماعی شرکتی خود پروژه ی "آگاه باش، معتاد نشو"، در سال 2007 را آغاز کرد. این برنامه قصد داشت با آگاهی دادن به والدین و ایجاد یک رابطه ی سالم میان آنها و فرزندانشان ، خطر اعتیاد جوانان را کاهش دهد. بنیادهای "بنیاد حمایت از زندگی مدرن" ، "وزارت آموزش و پرورش” و وزارت بهداشت  و"انجمن سلامت و آموزش" ، شهردای استانبول در این پروژه با این شرکت همکاری کردند.
فیلم های آموزشی در این راستا توسط شرکت بیمه با همکاری وزارت بهداشت ترکیه برای آگاهی والدین ساخته شد. همچنین وب سایت www.bilgiliol.org.tr  برای مراجعه والدین و پاسخگویی به سوالاتشان، توسط شرکت بیمه ایجاد شد. در طول این پروژه 16913 نفر از والدین توسط 27 پزشک و 312 راهنما، آموزش های لازم را گذراندند که تا 2011 به آموزش 50000 نفر از والدین مشتریان منجر خواهد شد. همچنین برای سنجش اطلاعات والدین، پیش و پس از دوره های آموزشی از والدین آزمون هایی گرفته شد.
 
3-    مورد کاوی شرکت فیلیپس
فیلیپس با حوزه فعالیت در زمنیه روشنایی، محصولات الکترونیک، لوازم خانگی، سیستمهای پزشکی، از بزرگترین شركتهای جهان است که با فروش 7/38 میلیارد دلاری، رتبه 161 را در بین 500 شركت برتر جهانی داراست.
مساله : کودکان دانش آموز محروم در سراسر جهان برای داشتن یک زندگی سالم نیاز به کمک دارند چرا که این کودکان ، که در جوامع توسعه نیافته و یا محیط های محروم رشد می کنند ، نمی دانند چگونه باید سالم زندگی کنند مزایای یک رژیم غذایی خوب یا فواید ورزش.کردن چیست؟
بازیگران کلیدی: ذی نفعان یا بازیگرانی که در این پروژه مسئولیت اجتماعی شرکتی در گیر بودند : وزارت اموزش و پرورش / مدارس و اموزگاران مدارس سازمانهای غیر دولتی کارکنان شرکت فیلیپس
 
راه حل: شرکت فلیپس با توجه به حوزه فعالیت خود که در حوزه محصولات روشنایی و الکترونیک است در این پروژه 2 محور مهم را مد نظر قرار داد : 1- آموزش کودکان دانش آموز برای زندگی سالم تر و تندرست تر و 2- حمایت از برنامه های مدارس در حرکت به سمت صرفه جویی در انرژی در تجهیزات روشنایی مدارس.
فلیپس با همکاری کارکنان خود به دبال آن بود که مدارس سیستم های روشنایی خود را به گونه ای اصلاح کنند که انرژی کمتری مصرف کند.  فلیپس فعالیتهای این برنامه را تماما از طریق فعالیت داوطلبانه کارکنان خود و همکاری نزدیک با مدارس و سازمانهای غیر دولتی به انجام می رساند.
همه کارکنان فیلیپس می توانند از سه طریق به صورت داوطلبانه در این برنامه مشارکت داشته باشند:  آنها می توانند با اختصاص یک روز از وقت خود به صورت داوطلبانه به عنوان مدرس/ آموزگار در مدارس داوطلب شوند و به دانش آموزان برای کشف اسرار شیوه های زندگی سالم ، با استفاده از جعبه ابزار و با راهنمایی های سالم مربوط به آب، هوا، بهداشت دهان و دندان، ورزش و محیط زیست کمک کنند. همچنین کارکنان می توانند از طریق یک کتابچه راهنمایی که توسط فیلیپس تدوین گردیده است  با عنوان "مسابقه / بازی جنگاوران سلامتی" دانش آموزان را با سبک زندگی سالم اشنا کنند. همچنین می توانند در تیم ارتقاء سیستم روشنایی مدارس با هدف مصرف انرژی کارآمد و بهینه بپیوندند.  در نهایت در صورتی که در کشوری که در آن فعالیت های محلی بدون SH@S در سال 2010 وجود ندارد زندگی می کنند ، آنها می توانند به یکی از تیم های این برنامه در هند چین یا برزیل بپیوندند. اگر کسی قادر به  کار داوطلبانه نبود می تواند از طریق اهدا منابع مالی به پروژه های مشترک یونیسف و فیلیپس در مورد بهداشت و تندرستی مشارکت خود را نشان دهد.
توسط : brand  در تاریخ : 4 اردیبهشت 1394   بازدیدها : 1535   
بازدید کننده گرامی ، بنظر می رسد شما عضو سایت نیستید
پیشنهاد می کنیم در سایت ثبت نام کنید و یا وارد سایت شوید .