ورود به سایت   عضویت
ورود به سایت
» » مراحل تدوین استراتژی برند

مراحل تدوین استراتژی برند


 
مراحل تدوین استراتژی برند:

بارها کلمه برند را شنیده‌اید. آیا برند همان نام تجاری یک کالاست؟ یا چیزی فراتر از نام و لوگو شرکت شما؟
برند همان چیزی است که در مورد شرکت شما گفته می‌شود،‌ همان نمود تصویر ذهنی شما در بازار است. چیزی که به سازمان شما اعتبار می‌بخشد.
تدوین استراتژی برند،‌ خلق و قدرت بخشیدن به برند شرکت شما است. یک برنامه بلند مدت برای رسیدن به اهداف.
برای تدوین موفق استراتژی برند مراحل دهگانه‌ای وجو دارد. این مراحل مرحله به مرحله طی شده ولی فرایند آن مستمر است و ممکن است تا رسیدن به یک برنامه استراتژیک برند، بعضی از آن‌ها تکرار و بازبینی شود.

۱. استراتژی کلی شرکت خود را مدنظر داشته باشید.
یک برند متمایز و قوی می‌تواند به رشد شرکت کمک کند. استراتژی کلی شرکت شما زمینه توسعه برند شماست. پس برای رشد شرکت باید ابتدا استراتژی‌های کلی شرکت را به دقت تدوین کرد.

۲. مشتریان هدف خود را مشخص کنید.
مشتریان هدف شما چه کسانی هستند؟ اگر بگویید همه و هرکس، مرتکب اشتباه بزرگی شده‌اید. رشد سریع و سود بالای یک شرکت در تمرکز کردن روی بخش خاصی از بازار است. اعتبار برند شما در داشتن مشتریان خاص است.

۳. در مورد مشتریان هدف خود تحقیق کنید.
شناختن و تحقیق بازار هدف در رشد شرکت شما تاثیر بسزایی دارد. تحقیق بازار به شما کمک می‌کند تا دیدگاه‌ها و دغدغه‌های مشتریانتان را بفهمید، از نقطه نظراتشان نسبت به برندتان آگاه شوید و نیازهایشان را پیش بینی کرده تا در بالاترین نردبان ذهنی‌شان جا بگیرید. این‌کار ریسک توسعه و تدوین استراتژی‌های برندتان را به شدت کاهش می‌دهد.

۴. برندتان را جایگاه‌سازی کنید.
چگونه شرکت شما متمایز از بقیه رقبایتان است و چرا مشتریان بالقوه باید از محصول شما استفاده کنند؟ زمانی که بتوانید به روشنی به این سوالات جواب دهید، می‌توانید برندتان را در ذهن مشتریانتان جایگاه‌سازی کنید. بیانیه برند خودتان را به صورت واقع گرایانه بنویسید. شما باید قول برند خودتان را انتخاب کنید.( Brand Promise ).

۵. استراتژی پیامی برندتان را تدوین کنید.
مرحله بعدی یک استراتژی پیامی است که بتواند جایگاه‌سازی برند شما را به پیامی برای مخاطبانتان ترجمه کند. مخاطبان شما، مشتریان،‌کارکنان، افراد تاثیرگذار،‌ و شریکان بالقوه شما هستند. هر چند که جایگاه‌سازی محوری برندتان باید برای همه یکسان باشد ولی هر مخاطب به یک قسمت آن جذب می‌شود. استراتژی پیامی برند شما باید نیازهای مخاطبانتان را نشانه رود .

۶. نام، لوگو و شعار برندتان را بسازید.
نام برند شما باید با استراتژی جایگاه‌سازی برندتان هماهنگی داشته باشد. لوگو و شعار تبلیغاتی شما نیز می‌تواند به جایگاه‌سازی برندتان معنا ببخشد. همیشه به یاد داشته باشید که لوگو،‌ شعار و نام شرکت شما همه برند شما نیستند، بلکه راهی هستند برای نمادین کردن برند شما.

۷. استراتژی بازاریابی محتوای خود را تدوین کنید.
این نوع بازاریابی فراتر از بازاریابی سنتی عمل کرده و اثربخشی بیشتری دارد و از محتوا برای جذب، پرورش و کیفیت بخشیدن به مشتریانتان استفاده می کند. افزایش دیده شدن برند بدون افزایش اعتبار برندتان کافی نیست. به همین دلیل تبلیغات سنی نتایج ناامید کننده‌ای به وجود می‌آورند. بازاریابی محتوا هم در معرض دید بودن و هم اعتبار برندتان را افزایش می‌دهد و برندتان را متناسب با مشتریان هدفتان توسعه می‌دهد.

۸. وب‌سایتتان را توسعه دهید.
بهترین ابزار توسعه برند،‌ وب‌سایت شماست. در این مکان است که مخاطبان شما نسبت به کاری که انجام می‌دهید،‌ چونگی انجام آن و مشتریانتان اگاهی پیدا می‌کنند. مشریانتان به خاطر وب‌سایت شما را انتخاب نمی‌کنند ولی به خاطر وب‌سایتی که پیام اشتباه را به آنان برساند، شما را کنار خواهند گذاشت. وب‌سایت محل محتواهای با ارزش شماست. وب‌سایت های با عملکرد بالا آن‌هایی هستند که به جز انتقال پیام برند شما،‌ مشتریان جدید خلق کرده و پرورش دهند.

۹. ابزارهای بازاریابی خودتان را ایجاد کنید.
قدم بعدی استفاده و ایجاد ابزارهایی است که می‌توانند برند شما را توسعه بخشند. مانند صفحه‌های فرود در وب‌سایت، کاتالوگ‌های الکترونیکی برند، ویدئوهایی که برند شما را معرفی می‌کنند و ابزارهای دیگری که آگاهی از برند شما را افزایش می‌دهند.

۱۰. استراتژی برندتان را اجرایی کرده و بازخورد آن را رصد کنید.
قدم آخر که یکی از مهمترین مراحل تدوین استراتژی برند است، اجرای استراتژی‌ها ، گرفتن بازخورد و پیگیری آن است. آیا استراتژی طبق برنامه‌ریزی پیش می‌رود؟ آیا به اهداف خود رسیده‌اید؟ چه تعداد مشتری جدید به شما اضافه شده‌است؟ اگاهی از برند شما به چه میزانی افزایش داشته است؟

شما باید هم فرایند اجرای استراتژی‌های برندتان را رصد کنید و هم نتایج آن را.
مراحل ده‌گانه بالا نه تنها به تدوین استراتژی‌های برند شما کمک می‌کنند بلکه باعث توسعه برند شما و ایجاد رابطه پایدار تر با مشتریانتان، خواهد شد.
برند شما سرمایه شرکت شماست، برای آن برنامه داشته باشید...
گردآوری توسط تیم تولیدمحتوا سی سرو

توسط : brand  در تاریخ : 13 مرداد 1395   بازدیدها : 1368   
بازدید کننده گرامی ، بنظر می رسد شما عضو سایت نیستید
پیشنهاد می کنیم در سایت ثبت نام کنید و یا وارد سایت شوید .